درباره ما
آخرین مطالب
لینکستان
دیگر موارد
 

احمدضيا مسعود: به زودي ائتلافي بزرگ براي معرفي يك نامزد واحد تشكيل مي‌شود

با آنكه كمتر از يك ماه ديگر تا زمان نام نويسي نامزدان انتخابات رياست جمهوري زمان باقي مانده است، احمد ضيا مسعود اظهار داشت: به زودي ائتلافي بزرگ براي معرفي يك نامزد واحد اعلام موجوديت مي‌كند.

 با نزديک شدن انتخابات رياست جمهورى، قرار است تا چند روز ديگر ائتلاف بزرگى از احزاب و ائتلاف هاى سياسى مطرح تشکيل شود و اين ائتلاف، نامزد خود رامشخص نمايد.

در اين ائتلاف، جمعيت اسلامى به رهبرى صلاح الدين ربانى، جنبش ملى به رهبرى عبدالرشيد دوستم، وحدت اسلامى به رهبرى کريم خليلى، ائتلاف ملى به رهبرى دکترعبدالله، جبهه ملى به رهبرى احمدضيا مسعود و روند سبز به رهبرى امرالله صالح شامل خواهند بود.

احمد ضيامسعود رئيس جبهه ملى و معاون جمعيت اسلامى، امروز به خبرنگاران گفت که با حزب حق وعدالت و افغان ملت نيز در اين زمينه گفت‌وگوها جريان دارد.

وي در ادامه افزود که اين ائتلاف، قرار است تا کمتر از يک هفته ديگر اعلام حضور كند و چند روز بعد از آن نامزد مشخصى را براى انتخابات آينده رياست جمهورى ارائه نمايند.

رئيس جبهه ملى گفت که نشست هاى متعددى دراين مورد، با شخصيت ها و نخبگان کشور داشته اند تا به اين نتيجه برسند و يک ائتلاف بزرگ سياسى را به وجود آورند.

اين درحالى است که کمتراز يک ماه به ثبت نام کانديداهاي رياست جمهورى باقى مانده؛ اما براساس گزارشات منتشر شده، عبدالرب رسول سياف، دکترعبدالله عبدالله، حنيف اتمر، انوارالحق احدى و شمارى ديگر از کانديدان احتمالى رياست جمهورى مي باشند.

رئيس جبهه ملى، يکبار ديگر بر ايجاد حکومت پارلمانى تأکيد كرد و ادامه داد: در کنفرانس مونيخ، تحقيقات لازم صورت گرفت، حرف هاى علمى زده شد و همه معتقد بودند که تنها راه حل مشکلات افغانستان، ايجاد حکومت پارلمانى و داشتن يک اداره غيرمتمرکز درافغانستان است.

وى علاوه کرد که کنفرانس مونيخ يک نشست بين المللى، علمى و آکادميک بود و روى راه هاى حل مسايل افغانستان و اينکه بعد از سال ٢٠١٤ چه نوع ساختارهايى مي تواند پاسخگوى نيازمندى هاى مردم افغانستان باشد، بحث شد.

در نشست دو روزه مونيخ که هفته گذشته داير شد؛ احمدضيا مسعود، امرالله صالح رئيس پيشين امنيت ملى و تعدادي از نمايندگان احزاب سياسى افغانستان شرکت داشتند؛ اما اين نشست واکنش تند دولت افغانستان را برانگيخت و حکومت اعلام نمود که  تمامى نشست ها در مورد وضعيت افغانستان، در داخل کشور برگزار گردد.

سخنگوى وزارت خارجه  گفت: در قانون اساسی افغانستان، نظام سياسی اش بسيار روشن است؛ اگر در صورت ضرورت تغيير نظام در افغانستان مطرح می شود، البته حق اتباع کشور است، چه آنها اعضای احزاب مخالف باشند يا نه؛ اما اينکه نظام سياسی افغانستان تغيير کند يا نه، تصميم مردم افغانستان است و تنها می تواند از طریق ميکانیزم قانونی، تغییر نظام صورت بگيرد.

احمدضيا‌‎ مسعود در بخش ديگرى از سخنان خود گفت که افغانستان در آينده‌اى نزديک شاهد صلح نخواهد بود؛ به همين علت هم به جامعه جهانى و هم براى مردم و حکومت مهم است که آمادگى هاى لازم  را براى يک جنگ بلند مدت داشته باشد.

وى افزود: مادر شرايط جنگ هستيم و اين جنگ از يازده سال تاکنون، در برابر گروه هاى افراطى ادامه داشته و بعد از اين نيز ادامه پيدا مي کند.:: موضوعات مرتبط: اخبار

کار ساخت مکتب مشترک افغانستان و اسپانیا در غرب کابل تکمیل شد

کار ساخت یک مکتب ابتدایی خصوصی مشترک افغانستان و اسپانیا، امروز(پنج شنبه)در شهرک امید سبز در غرب کابل، تکمیل و به بهره برداری سپرده شد.
این مکتب دارای شش صنف درسی، یک مدیریت و یک ریاست است.

آقای سو، گفت که تمام اصول و برنامه هایی را که وزارت معارف افغانستان برای دیگر مکاتب خصوصی این کشور دارد، در این مکتب نیز تطبیق خواهد شد.

آقای سو، گفت که تمام اصول و برنامه هایی را که وزارت معارف افغانستان برای دیگر مکاتب خصوصی این کشور دارد، در این مکتب نیز تطبیق خواهد شد.

لویی سریت سو، از مسوولان نهاد فرهنگی موسوم به کاغذپران اسپانیا مقیم افغانستان گفت: "هدف از ایجاد این مکتب ترویج فرهنگ مشترک کشور اسپانیا و افغانستان است."
او می گوید که در ماه حمل سال آینده (1393) فعالیت این مکتب خصوصی آغاز و حدود 150 دانش آموز دختر جذب خواهند شد.
آقای سو، گفت که تمام اصول و برنامه هایی را که وزارت معارف افغانستان برای دیگر مکاتب خصوصی این کشور دارد، در این مکتب نیز تطبیق خواهد شد.
او تاکید کرد، در این مکتب خصوصی در سال آینده تنها دوره ابتدائی تدریس و سپس به دوره های متوسطه و لیسه نیز انکشاف می یابد.
دوجریب زمین از سوی محمدنبی خلیلی، برادر کریم خلیلی، معاون دوم رییس جمهور کرزی، برای ساخت این مکتب اختصاص داده شده است.
بودجه ساخت این مکتب خصوصی به ارزش 150 هزار دالر از سوی نهاد فرهنگی کاغذپران کشور اسپانیا داده شده است.
کاغذپران، یک نهاد فرهنگی اسپانیایی است که در زمینه هنر، ادبیات، ساخت مکاتب، ترویج فرهنگ اسپانیا در افغانستان و برخی کشورهای دیگر جهان فعالیت می کند.
با این حال، لویی سریت سو، از مسوولان نهاد فرهنگی کاغذپران اسپانیا مقیم افغانستان گفت: "فعالیت مکتب خصوصی افغان و اسپانیا، مانند مکاتب خصوصی دیگر افغانستان است؛ اما کمی تغییرات جزئی دارد".
او می گوید که در آینده فارغان این مکتب برای تکمیل دوره لیسانس به کشور اسپانیا خواهند رفت.
عدم حضور دانش آموزان ذکور
مدیریت این مکتب خصوصی در ماه حمل سال آینده (1393) حدود 150 دانش آموز دختر را جذب می کند.
با این حال، نهاد فرهنگی کاغذپران اسپانیا مقیم افغانستان می گوید که در آینده زمینه آموزش دانش آموزان پسر را نیز در این مکتب فراهم می کند.

لویی سریت سو، گفت: "فعلا تنها طبقه اناث در این مکتب جذب می شوند اما ما در آینده پلان داریم دانش آموزان ذکور را نیز جذب کنیم.":: موضوعات مرتبط: اخبار


این جلسه که با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و شرکت اکثریت اعضا برگزار گردید ابتدا رئیس شورای اخوت اسلامی گزارش مبسوطی از برگزاری کنفرانس اعتدال و همبستگی علما در مشهد مقدس را ارائه نمود. در قسمتی از این گزارش آقای مولوی حسام بیان داشت که کنفرانس از نظر زمان، محتوا و موضوع نیاز جهان اسلام که مسئله‌ی اعتدال و رسالت علما در همبستگی می‌باشد را بسیار ارزشمند و مفید خواند. ایشان در ادامه‌ی گزارش خود بیان داشتند که هفتاد نماینده‌ای که از داخل افغانستان دعوت شده بودند بزرگان و تأثیرگذاران صحنه‌ی دینی و سیاسی افغانستان هستند و شخصیت‌های کلان شورای اخوت اسلامی افغانستان نیز در برگزاری و سخنرانی‌ها محوریت خاصی داشتند.

ایشان در ادامه بیان داشتند که مخاطب اصلی این کنفرانس شورای اخوت اسلامی بود که می‌تواند به عنوان محور اخوت و تقریب علاوه بر کشور افغانستان برای سایر کشورها نیز الگو باشد. امروز استعداد و ظرفیت‌های امت اسلامی از نظر جغرافیایی ژئوپوتولیک، مسئله‌ی نفوس و جوانان و چالش‌هایی که در برابر این ظرفیت‌ها وجود دارد دغدغه‌ی مهم جهان اسلام است. رئیس شورای اخوت اسلامی در خاتمه موضوعات مطروحه توسط رئیس دفتر مقام معظم رهبری، آیت الله اعرافی، آقای دکتر قمی، رئیس تقریب بین المذاهب، رئیس دانشگاه ادیان، حضرت آیت الله صالحی، استاد عرفانی را راهکارهای مهم فراروی جوامع اسلامی دانست و با تأکید بر این راهکارها نتایج کنفرانس مشهد را بسیار ارزشمند بیان نمود.

موضوع بعدی مسئله‌ی تدارک کنفرانسی مبنی بر آینده‌ی مصر توسط شورای اخوت اسلامی افغانستان آجندای هفته‌ی بعدی قرار گرفت. حدیث این هفته‌ی شورای اخوت اسلامی کشتار دسته‌جمعی مردم مصر بیان گردید که باید ائمه‌ی جمعه و جماعات در نماز جمعه آن را بیان دارند.:: موضوعات مرتبط: شورای اخوت، اخبار

اعلامیه‌ی دفتر حضرت آیت الله صالحی راجع به همدردی با مسلمانان کشور مصر

طی اعلامیه‌ای که از طرف دفتر حضرت آیت الله صالحی صادر گردیده از امت خداجو و حاضر در صحنه‌ی کابل دعوت گردیده تا همگام با نوزده حزب و نهاد سیاسی و حقوقی فردا جمعه اول سنبله با حضور در نماز جمعه‌ی مسجد عیدگاه کابل جلوه‌ی اخوت و برادری دینی را به اثبات رسانیده و با شرکت در این مراسم پرشکوه به پشتیبانی از مسلمانان کشور مصر یکصدا همراه شوند. لازم به ذکر است که امت خداجوی کابل فردا رأس ساعت 2:30 عصر با برگزاری مراسم ختم قرآن، سخنرانی و انتشار قطعنامه با مردم مصر یکصدا شده و بر جنازه‌ی غائبانه‌ی شهدای مصر نماز گزارده و با این عمل خود کشتار مردم بی‌دفاع مصر را تقبیح می‌نمایند.:: موضوعات مرتبط: حوزه علمیه رسالت، حضرت آیت الله صالحی مدرس

این جلسه که با تعدادی از اعضای اجرایی تشکیل گردید ابتدا حضرت آیت الله محسنی مسئله‌ی رویت هلال ماه شوال را از نظر فقهی مورد بحث قرار داد و فرمودند که امسال مردم متدین و مسلمان افغانستان گوش به فرمان علما به استقبال عید فطر رفتند. مسئله‌ی مهم بعدی پیام تبریک عید فطر از طرف آقای حکمتیار بود که از سایتی اخذ گردیده بود و جهت اعضاء ارائه شد. متأسفانه آقای حکمتیار مردم هزاره را ظالم و کوچی‌ها را مظلوم و مردم هزاره‌جات را غاصب خوانده بود. در گوشه‌ای از این پیام که به دروغ همکاری‌های مردم هزاره را به خارجی‌ها نسبت داده بود و تأسیس ولایت‌هایی همچون دایکندی و بامیان را به عنوان ایالت‌های مستقل مورد تهاجم قرار داده بود طبق نظر اعضای شورای علما از عداوت و بی‌اطلاعی آقای حکمتیار حکایت داشت. خلاصه در پیام آقای حکمتیار تنش‌های قومی و مسئله‌ی اقلیت‌های قومی دامن زده شده بود که این مسئله اصلاً قابل قبول جامعه نیست.

مسئله‌ی بعدی عدم وصول بعضی از کتاب‌های تعلیمات دینی بخش تشیع به مدارس از جمله مکاتب شهر کابل بود که هیئتی موظف گردید تا این مسئله را پی‌گیری نماید.

آخرین مسئله‌ی مطروحه مشکلات مصر بود که متأسفانه ارتش مصر به نیابت از کشورهای غربی با مردم بسیار برخورد ناشایستی داشته و مقرر گردید تا با هماهنگی شورای اخوت اسلامی از شهدای مصر تجلیل به عمل آید.

نماینده‌ی شورای علمای یکاولنگ نسبت به قضات فعال منطقه یکاولنگ گزارشی را ارائه نمود که حکایت از آن داشت که این قضات از فقه و مسائل و دیدگاه‌های فقهی تشیع اطلاعی نداشته و مزید بر علت کمبود کتاب‌های فقهی تشیع در این مناطق بود و شورای علما خود را موظف دانست تا نسبت به رفع این مشکلات تدابیری را مدنظر قرار دهند. این جلسه با دعای خیر علما به پایان رسید.:: موضوعات مرتبط: شورای علما، اخبار

پارک صلح :درشهر صلح بامیان باستان مهدشیران وصلحجویان .
پارک صلح :درشهر صلح بامیان باستان مهدشیران وصلحجویان .:: موضوعات مرتبط: گالری عکس

سوء قصد به جان رئیس اداره امنیت ملی فراه پانزده کشته و زخمی برجای گذاشت

در نتیجه یک حمله انتحاری در مقابل ریاست امنیت ملی ولایت فراه، ۱۴تن زخمی و یک دختر نوجوان کشته شد.
مسئولان امنیتی در این ولایت گفته اند یک عامل انتحاری حوالی ساعت ۹:۳۰ دقیقه صبح امروز، جنرال صمد، رییس اداره امنیت ملی ولایت فراه  هدف قرار داد.
در حالی که گفته می شود در این حمله به رییس اداره امنیت ملی فراه آسیبی نرسیده؛ اما چهار محافظ وی زخمی شده اند، یکی از مسئولان امنیتی ولایت فراه در گفتگو با خبرنگار ما فقط زخم شدن یک نیروی امنیتی را تائید کرد.
وی اظهار داشت: انتحار کننده سوار بر یک موترسایکل بوده و قصد ترور جننرال صمد را داشته که موفق به این عمل نشده است.
مسئولین امنیتی طالبان را مسئول این رویداد معرفی کرده اند؛ اما تاکنون هیچ گروهی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است.:: موضوعات مرتبط: اخبار

اداره احصائیه مرکزی:
نفوس افغانستان ۲۷ میلیون نفر شده است

اداره احصائیه مرکزی افغانستان به تازگی آماری از نفوس، معارف، تحصیلات، اقتصاد، صحت، زراعت و جرایم در سالنامه خود منتشر کرده است.
حسیب‌الله موحد، معاون اداره احصائیه مرکزی گفت که نفوس افغانستان در سال ۱۳۹۱ به ۲۷ میلیون نفر رسیده است.
آقای موحد افزود که از ۲۷ میلیون نفوس کشور ۱۳.۸ میلیون را مردان و ۱۳.۲ میلیون را زنان تشکیل می‌دهد.
نفوس افغانستان در سالنامه ۱۳۹۰ اداره احصائیه مرکزی ۲۶.۵ میلیون نفر تخمین شده است که از این میان، ۵۱ درصد آن را مردان و ۴۹ درصد آن را زنان تشکیل می‌دهد.
این آمار در مقایسه به دوسال گذشته نشان می‌دهد که در نفوس افغانستان ۵۰۰ هزار نفر افزایش کرده است.
معاون اداره احصائیه مرکزی می‌گوید که از نفوس مجموعی کشور، ۶.۱ ميليون نفر در شهرها و ١٩،٤ميليون نفر دیگر در روستاها زندگی می‌کنند.
او نفوس کوچی‌ها را ۱.۵ میلیون نفر عنوان کرد و گفت که افراد ساکن در کشور به ۲۵.۵ میلیون نفر می‌رسد و متباقی کوچی اند.
آقای موحد می گوید که آمار سالنامه‌هایی که از سوی احصائیه مرکزی به نشر می‌رسد، براساس معلوماتی است که وزارت خانه‌ها در اختیار آنان قرار می‌دهد.

معارف و تحصیلات
در سالنامه اداره احصائیه مرکزی آمده است در سال ۱۳۹۱ نسب به سال ۱۳۹۰ شمار دانش‌آموزان به ۸.۹ میلیون نفر رسیده است که از این میان، ۳.۴ میلیون آن را دختران و ۵.۵ آن را پسران تشکیل ‌می‌دهد.
در این سالنامه شمار معلمان مکاتب در سراسر کشور ١٩٤ هزار و ٤٦٥ نفر اعلام شده است.
براساس آمار اداره احصائیه مرکزی، در جریان سال ۱۳۹۱، ۵ دانشگاه دولتی و ۲۲ دانشگاه و موسسه تحصیلات عالی خصوصی در سراسر کشور تاسیس شده است.
سالنامه می‌افزاید که در افغانستان ۳۱ دانشگاه دولتی و ۶۵ دانشگاه و موسسه تحصیلات عالی خصوصی وجود دارد.
شمار دانشجویان در کشور ۱۶۳ هزار نفر اعلام شده که از این میان، ۱۳۴ هزار آن پسران و ۲۹ هزار آن دختران اند.

صحت و جرایم

اداره احصائیه مرکزی در مورد خدمات صحى گفته است که سال گذشته، ١٧ باب مرکز صحى در کشور ايجاد شده و به اين ترتيب، تعداد مجموعى مراکز صحى در کشور، به ٢٠٠٩ باب رسيده است.
براساس آمار این اداره، امراض ملاريا، توبرکلوز و ايدز در افغانستان وجود دارد. این ارقام نشان می‌دهد که سال گذشته نسبت به سال ١٣٩٠ شمار واقعات ايدز، يک درصد افزايش داشته و رقم مجموعى واقعات ايدز۱ هزار و ۳۴۷ نفر به ثبت رسیده است.
در اين سالنامه، جرایمی چون قتل، قطاع الطريقى، اختطاف، سرقت، اختلاس، فرار محبوسان، قاچاق موادمخدر، رشوه، کيسه برى، لت وکوب، قمار، زنا، جعلکارى و ساير جرايم به ثبت رسیده است.
این آمار نشانگر آن است که جرایم نسبت به سال ١٣٩٠ دو برابر شده است، یعنی از حدود ٧ هزار واقعه، به بيش از ١٥ هزار و ٥٠٠ واقعه افزایش یافته است.

اقتصاد و زراعت

آمار اداره احصائيه مرکزى نشان می‌دهد که توليد ناخالص داخلى در سال ۱۳۹۰، ١٠،٩ درصد رشد کرده است و ارزش توليد ناخالص داخلى سرانه به ٧٧٩ دالر امريکايى، رسيده است.
براساس این آمار، در سال ١٣٩١ زراعت در توليد ناخالص ٢٥،٤ درصد، صنعت ٢٠،٥ درصد و خدمات ٥٠،٣ درصد سهم داشته است که بلندترين سهم را سکتور خصوصى در آن ایفا کرده است.
در سال ١٣٩١ در افغانستان ٥،١ ميليون تن گندم توليد شده است که نسبت به سال قبل آن ٤٩،١ درصد افزايش را نشان مى دهد و عامل آن، بارندگى زياد گفته شده است.
ارزش توليدات صنايع خصوصى و دولتى در سال ١٣٩١، بالغ بر ١٠ هزار ٨٤٣ ميليون افغانى اعلام شده که نسبت به سال ١٣٩٠، ٢،٧ درصد افزايش را نشان می‌دهد.
افغانستان در سال ۱۳۹۱، به ارزش ٨٩٣٢ ميليون دالر واردات و ٤١٤،٥ ميليون دالر صادرات داشته، که نسبت به سال ١٣٩٠ واردات ٤٠ درصد و صادارت ١٠ درصد افزايش داشته است.:: موضوعات مرتبط: اخبار

جبهه اعتماد ملی افغانستان با حضور پرشور مردم و شخصیت های ملی اعلام موجودیت کرد

جبهه اعتماد ملی افغانستان با حضور مسوولان شماری از جریان های سیاسی، شخصیت های ملی، نهادهای مدنی و شمار کثیری از شهروندان کشور در کابل اعلام موجودیت کرد. بر بنیاد گفته های رییس این جریان تازه تأسیس، جبهه اعتماد ملی با نظم خاص و مشی میانه روانه، نقش خود را در صحنه سیاسی افغانستان با تعهد و صداقت ایفا خواهد نمود.
جبهه اعتماد ملی افغانستان امروز (سه شنبه - 29 اسد) با عضویت حزب انسجام ملی افغانستان، حزب وحدت ملی اسلامی افغانستان، حزب اعتدال ملی افغانستان و حزب کار و توسعه رسماً اعلام موجودیت کرد. در این جبهه بیش از 25 عضو شورای ملی، شماری از مقامات دولتی به شمول چندین وزیر مشاور ریاست جمهوری، شخصیت های مستقل سیاسی، نخبگان فرهنگی و متنفذان قومی نیز عضویت دارند.
استاد محمد اکبری؛ رییس جبهه اعتماد ملی در این مراسم گفت: «جبهه اعتماد ملی نسبت به جریان های موجود کشور، نه مزاحم؛ بلکه یار و رفیق خواهد بود. این جبهه با نظم خاص و مشی میانه روانه، نقش خود را در صحنه سیاسی افغانستان با تعهد و صداقت ایفا خواهد نمود و در جهت فراگیر شدن آن سعی به خرج می دهد.»

به تاکید استاد اکبری، جبهه اعتماد ملی هر لحظه خود را به هدایت الهی نیازمند دانسته و از مشورت های سیاسیون و ارباب قلم با حسن نظر استقبال می نماید. وی افزود که این جبهه با اتکا به اصل اعتدال و با روحیه برادری، دست دوستی به سوی تمام جریان های سیاسی دراز می کند.
رییس مجلس سنا: جبهه اعتماد ملی یک گام خیر است
فضل هادی مسلم یار؛ رییس مجلس سنای کشور نیز به عنوان سخنران مهمان در این مراسم سخنرانی کرد و گفت: «تاکید می کنم تمامی کسانی که در یک جریان سیاسی فعالیت دارند، مساله وحدت را در نظر داشته باشند.»
آقای مسلم يار از همه حرکت هاى سياسى خواست که براى برگزارى شفاف انتخابات آينده، با ملت و دولت خود يکجا کار نمايند تا انتخابات شفاف و همه شمول برگزار گردد.
وی با اشاره به انتقال سیاسی اظهار داشت، توقع دارم که انتقال سیاسی به شکل خوب و آرام صورت گیرد، جریان های سیاسی برای افغانستان خیر است و این جبهه نیز قدم خیر است.
همچنان میرویس یاسینی؛ معاون اول مجلس نمایندگان نیز ضمن سخنانی از تاسیس جبهه اعتماد ملی استقبال کرد و گفت که این جبهه امیدی برای مردم است.
محمد علم راسخ؛ وزیر مشاور ریاست جمهوری و محمد داوود کلکانی؛ عضو مجلس نمایندگان نیز در سخنانی از تأسیس جبهه اعتماد ملی افغانستان استقبال کردند.
حمایت از برگزاری انتخابات شفاف و سراسری
در همین حال، داکتر عبدالقیوم سجادی؛ سخنگوی جبهه اعتماد ملی گفت: «جبهه اعتماد ملی تمثیل کننده، حرکت ملی در افغانستان خواهد بود و هدف دراز مدت آن این است که یک جبهه فراگیر ملی در سطح همه اقوام و ملیت های افغانستان ایجاد نماید.»
سخنگوی جبهه اعتماد ملی گفت که بر برگزاری انتخابات، شفاف، عادلانه، همگانی و مبتنی بر قانون تاکید می کنیم.
همچنان در پایان این مراسم، اعلامیه ای از سوی جبهه اعتماد ملی به نشر رسید که در بخشی از آن آمده است: «جبهه اعتماد ملی افغانستان حرکتی است در راستای همفکری و هم اندیشی احزاب، نهادها، اشخاص و نخبگان سیاسی جامعه برای رهبری و مدیریت جمعی و موثر جامعه افغانستان و عبور از چالش ها و تهدیدات سیاسی و اجتماعی موجود در کشور.»
براساس این اعلامیه، عبور از تهدیدات ملی پس از خروج نیروهای بین المللی، نیازمند ایجاد حلقات سیاسی قدرتمند متشکل از کلیه احزاب و جریان های سیاسی فراتر از مرزهای قومی و مذهبی است تا افغانستان را به عنوان خانه مشترک کلیه ساکنان آن به سوی آینده روشن همراه با توسعه و انکشاف رهبری نماید.
جبهه اعتماد ملی اعلام کرد که فرهنگ سیاسی مدارا، همپذیری و مشارکت گرا را ترویج می کند. در اعلامیه آمده است: «حمایت از کاندیدان شایسته و برخوردار از معیار های تخصص کاری، تعهد دینی و ملی، برخوردار از قاطعیت همراه با مداراٰ، نگاه ملی و فراقومی در برخورد با مسایل سیاسی و ملی و بالاخره مشی اعتدالی و بدور از افراط و تفریط در مدیریت سیاست داخلی و خارجی.»
رییس‌جمهور کرزی با تیم‌های فوتبال افغانستان و پاکستان دیدار کرد
حامد کرزی؛ رئیس جمهور پیش از چاشت امروز (چهارشنبه) با اعضای تیم‌های فوتبال افغانستان و پاکستان دیدار کرد. آقای کرزی در این دیدار، پیروزی تیم ملی کشور را تبریک گفت و از بازیکنان اظهار قدردانی کرد.
پس از ۳۶ سال، افغانستان و پاکستان دیروز در یک بازی دوستانه فوتبال رو به روی هم قرار گرفتند.
این بازی در ورزشگاه فدراسیون فوتبال در کابل برگزار شد و بازیکنان افغانستان، سه بار دروازه پاکستان را باز کردند.
مسابقه میان تیم های ملی فوتبال افغانستان و پاکستان به درخواست پاکستان و با مجوز رسمی فیفا برگزار شده بود.
آقای کرزی این مسابقه را مسابقه "جوانان و دوستی" عنوان کرد و خطاب به اعضای هردو تیم گفت:"مسابقه شما باعث شناخت میان هر دو تیم شد و از شما می خواهم که این شناخت و روابط را بیشتر و مستحکم‌تر کنید."
رئیس جمهور اظهار امیدواری کرد که افراطیگری و انسانکشی در افغانستان و پاکستان از بین برود و هر دو کشور آباد و مرفه شوند.
افغانستان و پاکستان آخرین بار 36 سال پیش باهم بازی کردند که یکبار افغانستان و یکبار نیز پاکستان به پیروزی رسیدند.
براساس اعلامیه نهادهای مسئول برگزاری این مسابقات، ۶ هزار تکت فروخته شد و گفته می شود که با حضور افراد دعوت شده شمار تماشاگران به ۷ هزار نفر می رسید.
افغانستان در رده بندی فدراسیون بین المللی فوتبال(فیفا) در رده ۱۳۹ قرار دارد و تیم ملی فوتبال پاکستان در این رده بندی مقام ۱۶۷ را دارد.
انتظار می رود در ماه مارچ هم پاکستان میزبان تیم ملی افغانستان در اسلام‌ آباد باشد.:: موضوعات مرتبط: اخبار

یک ائتلاف سیاسی دیگر در راه است

 جبهه ملی می گوید به زودی یک ائتلاف «بزرگ» از احزاب و گروه‌های سیاسی اعلام موجودیت می کند. احمدضیا مسعود؛ رهبر جبهه ملی امروز چهارشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که این ائتلاف «بزرگ» پس از اعلام موجودیت، نامزد مورد حمایت خود برای انتخابات ریاست جمهوری آینده را نیز معرفی خواهد کرد.
احزاب جمعیت اسلامی، وحدت اسلامی به رهبری کریم خلیلی و جنبش ملی اسلامی به رهبری دوستم، از اعضای این ائتلاف «بزرگ» اند.
ائتلاف ملی به رهبری عبدالله عبدالله، جبهه ملی به رهبری احمدضیا مسعود و روند سبز به رهبری امرالله صالح نیز شامل این ائتلاف خواهند بود.
با این حال، رییس جبهه ملی گفت که گفتگوها با حزب افغان ملت و حزب حق و عدالت برای عضویت در این ائتلاف نیز جریان دارد.
سومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است در ۱۶ حمل سال آینده خورشیدی برگزار شود.
این در حالی است که جبهه تازه دیگری به نام جبهه اعتماد ملی روز گذشته اعلام موجودیت کرد.
در جبهه اعتماد ملی، چهار حزب، ۲۵ عضو شورای ملی و شماری از شخصیت‌های دانشگاهی و فرهنگی عضویت دارند.
احزاب‌ انسجام ملی افغانستان، وحدت اسلامی ملت افغانستان، اعتدال ملی افغانستان و حزب کار و توسعه عضو جبهه اعتماد ملی اند.
محمد اکبری، سید حسین عالمی بلخی، صدیقه بلخی و محمد هاشم عصمت‌اللهی از اعضای ارشد این جبهه هستند.
رهبری این جبهه را محمد اکبری به عهده دارد و قیوم سجادی، سخنگوی آن است.
این در حالی است که تاکنون چندین ائتلاف سیاسی شکل گرفته که هدف عمده آنها به باور کارشناسان، صف بندی های سیاسی در آستانه انتخابات آینده ریاست جمهوری است؛‌ اما این ائتلاف ها نمی تواند به مثابه تشکل های پایدار ملی مورد توجه و ارزیابی قرار گیرند؛ زیرا محورهایی که ائتلاف کنندگان را گردهم جمع می کنند مقطعی، تقویمی، ناپایدار و زودگذر هستند و این پیوندها و ائتلاف ها هرگز بر پایه اهداف استراتژیک اعضای آن تشکیل نمی شوند.:: موضوعات مرتبط: اخبار


در انتخابات از هیچ کسی حمایت نمی کنم
 حامد کرزی؛ رئیس جمهور صبح امروز چهارشنبه در ارگ ریاست جمهوری در دیدار با اعضای شبکه زنان افغانستان گفت: "من در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده از هیچ کاندیدی حمایت نمی کنم".
شفیقه حبیبی در این دیدار از رئیس جمهور کشور خواستار تعیین معاون دادستانی کل را از میان زنان شد و شمولیت قاضی زنان در شورای عالی دادگاه عالی، ساختن مرکزی برای زنان رضاکار و دادن وظیفه برای زنان در پارلمان از دیگر خواسته های وی از آقای کرزی بود.
رئیس جمهور بعد از شنیدن خواست های زنان گفت که زنان در پیشرفت افغانستان رول مهمی بازی می کنند و دولت افغانستان در نظر دارد؛ تا چوکی های مناسبی را به زنان اختصاص دهد.
وی همچنین اضافه کرد که در راستای اجرای خواست های زنان، اقدامات لازم را انجام خواهد داد.
رئیس جمهور این اظهارات رسانه های خارجی و داخلی کشور مبنی بر اینکه حامد کرزی در انتخابات آینده از عبدالرب رسول سیاف حمایت خواهد کرد را رد کرد.
وی تاکید کرد:"من در انتخابات از هیچ کاندیدی حمایت نمی کنم و این حق مردم افغانستان است که یک رئیس جمهور خوب را برای کشور خود انتخاب کنند".:: موضوعات مرتبط: متفرقه، اخبار

يك قريه زيبا و كوچك در ولايت زيباي باميان...
.
.
.
اين عكس در اينجا مهمان است دوستان لايك بارانش كنيد :)
.
.
.
عكس هرات و بلخ را نشر كردم خوب لايك گرفت حالا ببينم چي ميكنيد :)

يك قريه زيبا و كوچك در ولايت زيباي باميان...
.:: موضوعات مرتبط: گالری عکس

محمداکبری رهبر حزب وحدت اسلامی ملی افغانستان و نماینده مردم بامیان در ولسی جرگه، به عنوان رییس انتخابی این جبهه، معرفی شده است.
جبهه اعتماد ملی در کنار دیگر ایتلاف های سیاسی از جمله جبهه ملی و ایتلاف ملی، به عنوان یک جریان همسو با حکومت خوانده شده است.

جبهه اعتماد ملی در کنار دیگر ایتلاف های سیاسی از جمله جبهه ملی و ایتلاف ملی، به عنوان یک جریان همسو با حکومت خوانده شده است.

جبهه اعتماد ملی در کنار دیگر ایتلاف های سیاسی از جمله جبهه ملی و ایتلاف ملی، به عنوان یک جریان همسو با حکومت خوانده شده است.

محمداکبری، رییس این جبهه در سخنرانی افتتاحیه این همایش گفت که این جبهه رقیب و مزاحمی دیگر برای جریان های سیاسی افغانستان نیست؛ بلکه یار و یاور تمام احزاب و ائتلاف های سیاسی کشور است.
او، گفت: "جبهه اعتماد ملی افغانستان بر محوریت اهداف ملی تشکل شده و برنامه های عملی و کاری خود را بر اساس ملی سازی آغاز می کند، این جبهه در رستای تامین حقوق زنان و شهروندان مطابق قانون اساسی کشور تلاش خواهند کرد."
اکبری، تاکید کرد، سران این جبهه، عبور از سیاست قومی و قبلوی را راه حل افغانستان دانسته و در این رستا تلاش می کند.

جبهه اعتماد ملی افغانستان از سوی سران حزب انسجام ملی افغانستان، کار و توسعه، اعتدال و حزب وحدت ملی اسلامی افغانستان، ایجاد شده است.
در این جبهه  بیش از 25 نماینده ی شورای ملی کشور نیز عضویت فعال دارند.
محمد نور اکبری، نماینده مردم دایکندی و داکتر شاه جهان  نوری، نماینده مردم غزنی در ولسی جرگه، به عنوان معاونان"جبهه اعتماد ملی افغانستان"، برگزیده شدند.
همچنان عبدالقیوم سجادی، نماینده مردم غزنی در ولسی جرگه، به عنوان سخنگوی این جبهه؛ برگزیده شده است.
با این حال، عبدالقیوم سجادی، سخنگوی جبهه اعتماد ملی افغانستان گفت: "جبهه اعتماد ملی افغانستان با شعارهای ملی سازی شکل گرفته و سران این جبهه در تلاش اند تا زمینه اعتماد سازی را بین تمام احزاب و ائتلاف های سیاسی افغانستان فراهم کند."

محمداکبری رهبر حزب وحدت اسلامی ملی افغانستان و نماینده مردم بامیان در ولسی جرگه، به عنوان رییس انتخابی این جبهه، معرفی شده است.

محمداکبری رهبر حزب وحدت اسلامی ملی افغانستان و نماینده مردم بامیان در ولسی جرگه، به عنوان رییس انتخابی این جبهه، معرفی شده است.

آقای سجادی اما می گوید که سران این جبهه، با مقام های کشورهای خارجی برای بر قرار کردن صلح در افغانستان، مطابق قانون اساسی کشور، نیز حاضر به گفتگو هستند.
حمایت از یک نامزد مشخص
قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی کشور، در 16 حمل سال آینده(1393) برگزار شود.
گفته می شود که قرار است جبهه اعتماد ملی، از نامزدی داکتر صادق مدبر در انتخابات آینده به عنوان معاون دوم حمایت می کند
مقام های این جبهه در مراسم روی این موضوعات صحبت نکردند و از چهره خاصی هم نام نگرفتند.
با این حال، جبهه اعتماد ملی افغانستان، علام کردند که در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده از یک نامزد کارآمد، حمایت می کند.
عبدالقیوم سجادی، سخنگوی این جبهه گفت که جبهه اعتماد ملی افغانستان، در انتخابات آینده از نامزدی که برخوردار از تخصص کاری و تعهد ملی باشد، حمایت خواهند کرد.
سجادی، می گوید که سران جبهه اعتماد ملی افغانستان، برای برگزاری یک انتخابات سراسری شفاف و عادلانه نیز تلاش می کند.
آقای سجادی، تاکید کرد که جبهه اعتماد ملی افغانستان، در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، برای به قدرت رساندن یک شخص موثر فعالیت خواهند کرد.:: موضوعات مرتبط: اخبار

 مقام های امنیتی ولایت بامیان در مرکز کشور می گویند که دو تبعه خارجی در منطقه بند امیر این ولایت، از سوی مردان مسلح ناشناس اختطاف شده اند.
به گفته مقام ها در این ولایت، افراد ربوده شده یک زن و یک مرد، کارمندان موسسه انکشافی اکیدن( بنیاد انکشافی آغاخان) هستند.

مقام های امنیتی ولایت بامیان در مرکز کشور می گویند که دو تبعه خارجی در منطقه بند امیر این ولایت، از سوی مردان مسلح ناشناس اختطاف شده اند.

مقام های امنیتی ولایت بامیان در مرکز کشور می گویند که دو تبعه خارجی در منطقه بند امیر این ولایت، از سوی مردان مسلح ناشناس اختطاف شده اند.

عبدالرزاق ایلخانی، قوماندان امنیه بامیان با تایید این رویدادگفت: "عصر روزگذشته(سه شنبه 29 اسد) یک امریکایی و یک پاکستانی، در نزدیک بند امیر ولایت بامیان؛ توسط افراد مسلح ناشناس اختطاف شدند".
ایلخانی، می گوید که ربایندگان موتر این دو تبعه خارجی را به آتش کشیده و خودشان را به جای نا معلومی انتقال داده اند.
اما او تاکید کرد، نشانه هایی از رد پای اختطاف شدگان پیدا شده و ماموران پولیس بامیان در تلاش اند تا آنان را از چنگ ربايندگان آزاد کند.
ایلخانی می گوید، این دو تبعه خارجی برای تفریح به بند امیر باميان آمده بودند که از سوی افراد ناشناس اختطاف شدند.
بند امیر در فاصله ٧٢ کیلومتری شمال شرق مرکز بامیان قرار دارد.
روزانه صدها سياح داخلى و خارجى از اين ساحۀ زيبا و طبیعی ديدن می کنند.
همچنان این بند دو سال پیش به عنوان پارک ملی افغانستان مسما شد.
با این حال، عبدالرزاق ایلخانی، قوماندان امنیه بامیان گفت: "این دوتبعه خارجی از سوی گروه طالبان اختطاف نشده اند اما گروه های مسلح غیر قانونى منطقه دراختطاف آنان دست دارند."
ایلخانی تاکید کرد، تاکنون انگیزه ربودن این دو تبعه خارجی مشخص نشده است.
:: موضوعات مرتبط: اخبار


مقامات بلند پایه افغانستان می‌گویند گفت‌وگو بر سر پیمان امنیتی میان افغانستان و آمریکا وارد مرحله جدید شده است، گفته می شود اشرف غنی احمد زی و دکتر سپنتا مسئولیت این گفت‌وگوها را بر عهده دارند.

 مقامات افغانستان به بخش پشتوی بی‌بی‌سی گفته اند که پس از این رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی حامد کرزی و اشرف غنی احمد زی مسئول روند انتقال مسئولیت ها از ناتو به دولت افغانستان، به نمایندگی از این کشور مسئول پیشبرد گفت‌وگوها شده اند.

سفیر آمریکا در کابل، و ژنرال دانفورد، فرمانده نیروهای بین‌المللی آیساف از جانب آمریکا مسئول پیش برد این مذاکرات شده اند.

تفاهمنامه امنیتی در واقع بخشی از پیمان استراتژیک آمریکا و افغانستان است که در ماه مه سال ۲۰۱۲ بین دو کشور امضا شد.

در آن زمان قرار شد، وزرای خارجه دو کشور بر سر جزئیات بخش امنیتی این پیمان کار کنند و تا یکسال آن را برای توافق نهایی و امضا آماده کنند.

پیش از این پانزده کمیته مشترک کاری، روی جزئیات این تفاهمنامه کار کرده اند.

اما به دنبال بازگشایی دفتر طالبان در قطر، حامد کرزی در اعتراض به برافراشته شدن پرچم طالبان و نصب تابلوی "امارت اسلامی افغانستان" بر سر در این دفتر، مذاکرات برسر پیمان امنیتی را متوقف کرد.

اما اکنون این مذاکرات دوباره شروع شده و ظاهرا هر دو طرف تلاش دارند در چانه زنی های سیاسی در این گفت‌وگوها بیشترین امتیاز را از آن خود کنند.

ایمل فیضی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت: صلح و امنیت، تقویت نیروهای امنیتی افغانستان، تقویت ادارات اقتصادی و نظامی و دفاع از تهدیدهای خارجی علیه افغانستان مهم ترین مسایل برای افغانستان در این مذاکرات است.

سخنگوی رئیس جمهوری در گفت‌وگو با بی بی سی تائید کرد که بعد از این دکتر رنگین دادفر اسپنتا مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری و دکتر اشرف غنی احمدزی رئیس پروسه انتقال در این گفت‌وگوها از افغانستان نمایندگی می کنند.

به باور آگاهان آغاز دور جدید و فشرده گفت‌وگوها به این معنا است که هر دو طرف تلاش دارند، این مذاکرات را قبل از پایان تاریخ مشخص شده یعنی ماه اکتبر، به فرجام برسانند.

تفاهمنامه امنیتی مشخص خواهد کرد که چه تعداد از نیروهای آمریکایی بعد از ۲۰۱۴ در افغانستان باقی خواهند ماند، در کجا مستقر خواهند شد و مسئولیت آنها مشخصا چه خواهد بود.:: موضوعات مرتبط: اخبار

شماری از احزاب و شخصیت‌های سیاسی امروز (سه شنبه) در کابل به نام "جبهه اعتماد ملی" اعلام موجودیت کردند.
استاد محمد اکبری، رییس منتخب جبهه اعتماد ملی در مراسم اعلام موجودیت گفت که جبهه اعتماد ملی " مزاحم و رقیب نه؛ بلکه رفیق و یار گروه‌های سیاسی" خواهد بود.
آقای اکبری می‌گوید که این جبهه با رعایت "میانه‌روی و اعتدال" می‌خواهد در تحولات کشور نقش داشته باشد.
در جبهه اعتماد ملی، چهار حزب، ۲۵ عضو شورای ملی و شماری از شخصیت‌های دانشگاهی و فرهنگی ائتلاف کرده اند.
حزب‌های انسجام ملی افغانستان، وحدت اسلامی افغانستان، اعتدال ملی افغانستان و حزب کار و توسعه عضویت جبهه اعتماد ملی را دارند.
محمد اکبری، سید حسین عالمی بلخی، سید عبدالقیوم سجادی، صدیقه بلخی و محمد هاشم عصمت‌اللهی از اعضای ارشد این جبهه اند.
در مراسم اعلام موجودیت جبهه اعتماد ملی رییس مجلس سنا، معاون اول مجلس نمایندگان، شماری از اعضای شورای عالی صلح، مقام‎‌های حکومتی و صدها نفر حضور داشتند.

با این حال، عبدالقیوم سجادی، سخنگوی جبهه اعتماد ملی می گوید که با درک " حساسیت های کنونی و خلای وفاق ملی و برای عبور از بحران در کشور" جبهه اعتماد ملی تشکیل شده است.
او گفت: "جبهه اعتماد ملی با نگاه فراقومی و شعار ملی سازی سیاست تشکیل شده است و هدف دراز مدت آن، اعتماد سازی میان اقوام و مذاهب است."
برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه مطابق قانون اساسی از خواست های اساسی این جبهه اعلام شد.

این جبهه همچنان بر ضرورت تجهیز و تقویت نیروهای امنیتی و تامین امنیت و دفاع مستقلانه از مرزهای کشور تاکید می کند.


IMG_1906

رییس مجلس سنای افغانستان بر این نظر است که یک جا شدن جریان ها و احزاب سیاسی مختلف، می تواند کشور را از بحران فعلی نجات دهد و این جریان ها باید برای خدمت به مردم متحد شوند.

این صحبت ها در مراسم افتتاحیه جبهه ای زیر نام “جبهه اعتماد ملی افغانستان ” که امروز اعلام موجودیت نمود، ابراز شد و رییس مجلس سنا از این جبهه خواست تا با دیگر جریان ها همگام و متحد باشد.

فضل الهادی مسلم یار رییس مجلس سنای افغانستان در این مراسم گفت: ” این جبهه باید بر اساس خواسته های مردم پیش رود و تلاش کند که بر بهبود وضعیت کشور تأثیرات عمده ای برجای بگذارد و دست برادری و دوستی را به سوی دیگر جریان ها دراز نماید”.

وی افزود: دشمنان افغانستان از بی اتفاقی و پراکندگی مردم و جریان های سیاسی در کشور لذت می برند؛ اما زمانی که هدف یکی بوده و همه در یک راه گام بردارند؛ می توان دشمنان را از سرراه برداشت.

میرویس یاسینی معاون اول مجلس نمایندگان کشور نیز افتتاح این جبهه را قدم نیکی برای ایجاد صلح سراسری در کشور عنوان داشت.

وی تصریح کرد: ” امیدواری بسیار زیادی وجود دارد که در این مقطع زمانی حساسی که در افغانستان وجود دارد و کشتی کشور به سختی و با سراسیمگی خود را به ساحل می رساند؛ این جریان بتواند تأثیرات عمده ای را برجای بگذارد”.

وی با ابراز نگرانی از نبود “یک ملت متحد” در افغانستان بیان داشت:” ملت شدن به زمان نیاز دارد و باید دست به دست هم داد و یک ملت متحد را در کشور شکل داد.

محمد اکبری رییس جبهه اعتماد ملی افغانستان و عضو شورای ملی در این مراسم خاطرنشان ساخت: حزب هایی چون انسجام ملی افغانستان، وحدت اسلامی،‌ اعتدال ملی و حزب کار و توسعه افغانستان و دیگر اشخاص بارز و برجسته کشور از صنوف مختلف در این جبهه شامل می باشند.

وی گفت: ” این جبهه هیچ گونه رقیب و مزاحمی برای دیگر احزاب و جریان ها به حساب نمی آید؛ بلکه دست دوستی و برادری دراز کرده و از جریان های سیاسی می خواهد تا در کنار این جبهه باشند”.

بر اساس بیانیه این جبهه که از سوی عبدالقیوم سجادی عضو این جبهه به خوانش گرفته شد؛ ” نبود وفاق و درک ملی مشترک از محورهای اساسی همانند هویت ملی، منافع و تهدیدات ملی ما را در مقابله با چالش های داخلی و خارجی، مایه نگرانی مردم شده است و پروسه انتقال امنیتی و سیاسی از مهم ترین نگرانی هایی است که جامعه ما انتظار دارد احزاب، نهادها، نخبگان و روشنفکران جامعه، برای مقابله با آن چاره اندیشی نمایند”.

گفتنی است که مواردی چون تلاش برای استحکام نظام سیاسی موجود و دستاوردهای قانونی یازده سال گذشته، ترویج فرهنگ سیاسی مدارا، هم پذیری و مشارکت گرایی و تأکید بر سیاست همگرایی به جای واگرایی،‌ حمایت از کاندیدان شایسته و برخوردار از معیارهای تخصص، تأمین حقوق زنان،‌ حقوق شهروندی و حقوق بشری از جمله اهداف عمده این جبهه عنوان شد.:: موضوعات مرتبط: اخبار

f

 نمایشگاهی در کاروان سرای نزدیک بودای بامیان با همکاری موسسه فرهنگی – هنری ققنوس دایر گردید و در آن نزدیک به ۸۰ اثر از سه نقاش و طراح افغان به نمایش گذاشته شد.

مهدی مهرآیین مسوول موسسه فرهنگی – هنری ققنوس می گوید که مجموعه کارهای هنری “گروه تاشه” در اینجا به نمایش گذاشته شده و قرار است بمدت یک هفته ادامه داشته باشد که حکومت محلی بامیان نیز در برگزاری این نمایشگاه همکاری کرده است.

خانم اورنا کاظمی تاشه، که آثارش در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده  گفت که وی هنر نقاشی را در ایران آموخته و در کابل با تعدادی از هنرمندان دیگر “گروه هنری تاشه” را ایجاد نموده اند. آنها اینک بعد از برگزاری یک نمایشگاه در کابل، آثار هنری شان را در بامیان به معرض دید علاقمندان گذاشته اند.

خانم کاظمی بیان می دارد که او پیرو کدام سبک خاصی در نقاشی نیست؛ بلکه بیشتر خلاقیت هنری برایش مهم است و از این رو، بیشتر می کوشد تا به نحویی، شرایط زندگی همنوعانش را در قالب هنر نقاشی بازتاب دهد.

محسن تاشه که نقاشی را بگونه مسلکی آموخته است می گوید که گروههای هنری زیادی در افغانستان وجود دارند که او زمانی عضو یکی از این گروهها بوده که بنحوی توسط دولت نظارت میشده است.  به این سبب بارها کارهای او مورد سانسور قرار گرفته و حتا از سوی مسوولین وزارت اطلاعات و فرهنگ توقیف شده است.

آقای محسن تاشه توضیح می دهد که آنان، بخاطر این که مدت زمانی را در یک زیر زمین مصروف  هنری نقاشی بوده اند؛ بناً تصمیم گرفتند که نام گروه هنری شانرا “تاشه” بگذارند که به معنی “پت و پنهان” می باشد.

در همین حال؛ کبیر دادرس رییس اطلاعات و فرهنگ بامیان، دایر شدن نمایشگاههای هنری در بامیان را یک قدم مثبت برای رشد فرهنگ و هنر دانسته و عنوان می دارد که ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان از کارهای هنری فرهنگیان استقبال نموده و در حد توان با آنان همکاری می کند.:: موضوعات مرتبط: اخبار

 خبرگزاری بخدی به اسنادی دست یافته است که مجتبی پتنگ سرپرست وزارت داخله کشور، بیش از چهل فرمانده ارشد پولیس را از کار برکنار کرده است.
فرمان برکناری این فرماندهان که بی سابقه خوانده شده، روز گذشته (یکشنبه) از سوی آقای پتنگ صادر شده است.
این حکم 19 صفحه است و در آن به صراحت دستور صادر شده که افراد شامل این فرمان پس از این نمی توانند در وزارت داخله کار کنند.
در این فرمان، دلیل برکناری این افراد فساد اداری، کوتاهی در انجام وظیفه و سو استفاده از صلاحیت های وظیفوی خوانده شده است.

خبرگزاری بخدی به اسنادی دست یافته است که مجتبی پتنگ سرپرست وزارت داخله کشور، بیش از چهل فرمانده ارشد پولیس را از کار برکنار کرده است.

به گزارش خبرگزاری بخدی که مجتبی پتنگ سرپرست وزارت داخله کشور، بیش از چهل فرمانده ارشد پولیس را از کار برکنار کرده است.

در این فرمان گفته شده است که وظیفه افراد متهم به حال تعلیق قرار بگیرد و افسران تازه درعوض آنان به کار گماشته شوند.
اگرچه سرپرست وزارت داخله فرمان برکناری این افسران را صادر کرده است اما به دلیل آنچه فساد خوانده شده افراد متهم به نهاد های قضایی معرفی نشده است.
براساس قانون اساسی کشور، متهمان به فساد اداری، برای پیگیرد قانونی باید به نهاد های عدلی و قضایی معرفی شوند.
فساد اداری در یازده سال گذشته، همواره از موارد جنجال برانگیز در افغانستان بوده است.
دولت افغانستان برای از بین بردن فساد اداری، کمیسیون های مختلف را ایجاد کرده است اما فساد اداری هنوز هم از چالش های عمده در دولت افغانستان محسوب می شود.
در سال های گذشته، برخی از مسئولان دولتی به اتهام فساد اداری دستگیر شده اما گفته می شود که این افراد پس از مدتی دوباره از زندان آزاد شده اند.
با این حال، در فرمان سرپرست وزارت داخله، برای برخی از فرماندهان ارشد وزارت داخله هشدار داده شده و در اسناد کاری آنان "اخطاریه" درج شده است.
براساس قانون ذاتی افسران وزارت داخله، افراد که در اسناد کاری آنان اخطاریه درج باشند، در آینده نمی توانند جذب کار در وزارت داخله شوند.
افسران که از کار سبکدوش شده در بخش های پیژنتون (کدر و پرسونل) لوژستیک، محافظت از گمرکات، محافظت عامه، خریداری و قراردادی ها کار می کردند.
در همین حال، صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله به خبرگزاری بخدی گفت که این فرمان پس از ده ماه تحقیق و بررسی های مجتبی پتنگ صادر شده است.
آقای صدیقی می گوید که اسناد کافی جمع آوری شده است و پس از بررسی های دقیق، مسئولان پولیس که در فساد دست داشتند و یا در انجام وظیفه کوتاهی کردند، از کار برکنار شده اند.
او گفت: "این کار آقای پتنگ بی نظیر است و قرار است پس از این در وزارت داخله، قوانین سختگیرانه تری برای جلوگیری از فساد اعمال شود."
به گفته صدیقی، سرپرست وزارت داخله به فرمان داده است که افراد شایسته و متعهد باید در عوض فرماندهان پولیس که از وظیفه سبکدوش شده اند، به کار گماشته شوند.

 به گفته صدیقی، سرپرست وزارت داخله به فرمان داده است که افراد شایسته و متعهد باید در عوض فرماندهان پولیس که از وظیفه سبکدوش شده اند، به کار گماشته شوند.
در این گزارش گفته شده که میلیون ها افغانی در بخش خریداری این وزارت حیف و میل شده و میلیون ها افغانی دیگر نیز طرف های قرارداد رشوه پرداخت کرده اند.
افراد برکنار شده و دلیل برکناری آنها
براساس فرمان سرپرست وزارت داخله، مل پاسوال گل آقا روحانی رییس امنیت قطارهای محافظت عامه، مل پاسوال محمد نادر قوماندان قطعه قطارهای میدان وردک، سمونوال شیرشاه قوماندان قطعه قطارهای غزنی، سمونمل فضل احمد قوماندان قطعه قطارهای زابل، سمونوال وزیر احمد قوماندان قطارهای قندهار، سمونوال محمد گل قوماندان قطعه قطارهای هرات، سمونوال شاه محمد قوماندان قطعه قطارهای شیندند و سمونمل فریداحمد قوماندان قطعه قطارهای فراه به شمول مدیران عومی استخبارات قوماندانی های امنیه این ولایات به دلیل عدم تامین امنیت کاروان های اکمالاتی و کوتاهی در انجام وظیفه، از وظیفه سبک دوش شدند.
در همین حال، یک مقام ارشد در وزارت داخله به خبرگزاری بخدی گفت، اداره ای که مسئول تامین امنیت کاروان های اکمالاتی در شاهراه های افغانستان است، روزانه بیش از صدهزار دالر امریکایی درآمد دارد.
او می گوید، بخش تامین امنیت کاروان های اکمالاتی، روزانه صدها موتر را به شکل غیرقانونی با کاروان اکمالاتی وزارت داخله از شاهراه انتقال می دهد و از هر موتر تا صد دالر پول دریافت می کند.
او گفت در صورت که صد موتر را به شکل غیرقانونی این بخش انتقال دهد، روزانه صدهزار دالر این بخش به شکل غیرقانونی بدست می آورد.
در همین حال، سمونوال آصف وردک مسئول زون 202، سمونوال سید محمد مدیر اپارات مرکز، سمونوال شاه آقا مدیر سوانح افسران، سمونوال عبدالعلیم مدیر سوانح ساتنمنان و سمنوال آصف سهاک مسئول بخش سرحدی و نظم عامه ریاست عمومی پیژنتون وزارت داخله نیز از وظیفه سبکدوش شده اند.
سرپرست وزارت داخله به صراحت دستور داده است که به دلیل فساد و قاچاق در گمرکات سید اکبرشاه تابش قوماندان قطعه گمرکات پولیس از وظیفه سبکدوش شود.
در همین حال، مسئولان گمرکات بنادر فراه، تورغندی واسلام قطعه نیز به دستور مجتبی پتنگ از کار سبکدوش شده اند.
در این فرمان آمده است که سمونوال حیات الله، کمیسار تورخم و سمونیار باز حسین، کمیسار نسی و دروازه بدخشان از وظیفه برکنار شوند.
سرپرست وزارت داخله همچنان، سمنوال توریالی معاون زون نبمر چهار، سمونمل عصمت الله قوماندان کندک کلاته نظر و امان قوماندان تولی چهار کندک دوم میل 73 ولایت فراه را از وظیفه سبکدوش کرده است.
در همین حال، سه افسر بلند پایه وزارت داخله سمونمل محمد رحیم، توریالی و محمد داوود نیز در فرمان تازه وزارت داخله حکم برکناری آنان صادر شده است.
سرپرست وزارت داخله به قوماندان امنیه کابل دستور داده است که هرچه زودتر برای برکناری قوماندان های امنیه ولسوالی های سروبی، خاک جبار، موسهی کابل و مدیران مبارزه با جرایم جنایی این ولسوالی های تصمیم بگیرد.
با این حال،  در حکم سرپرست داخله، سمونمل امین الله مدیر ترافیک قوماندانی امنیه هرات نیز از کار سبکدوش شده است.

در فرمان مجتبی پتنگ به مل پاسوال شیراحمد ملدانی قوماندان زون "4" سرحدی هرات هشدار داده شده است که در اداره او قاچاق مواد مخدر صورت می گیرد و به صراحت گفته شده است که آقای ملدانی توانایی لازم مدیریتی را ندارد و به او هشدار داده شده است که در عملکرد خود بازنگری انجام دهد.

همچنان سرپرست وزارت داخله، دو قوماندان این قطعه را به نام ها سمنونیار عبدالحی و گلبدین را از وظیفه سبکدوش کرده است.
این هشداریه به قوماندانان امنیه خوست و هلمند نیز فرستاده شده است.
با این حال، در حکم وزارت داخله آمده است: "به دلیل عدم تامین امنیت شاهراه میدان وردک تا غزنی و زابل به ویژه حمله وقوع حملات تروریستی و اختطاف که منجر به زخمی شدن، سناتور بی بی روح گل رییس کمیسیون دفاعی مشرانو جرگه و اختطاف خانم فریبا کاکر نماینده مردم قندهار در ولسی جرگه شد، قوماندان های میدان وردک، غزنی و زابل هشداریه دریافت کنند و این هشداریه به اسناد کاری آنان درج شود.
در این حکم به قوماندان امنیه ولایت بغلان یک هفته فرصت داده شده است تا امنیت شاهراه بغلان به ویژه ولسوالی دوشی را تامین کند و در صورت که در این مدت زمان تغییرات امنیتی ایجاد نشود، قوماندان این ولایت از وظیفه سبکدوش شود.
مجتبی پتنگ، سرپرست وزارت داخله به قوماندان شاهراه های قندهار، هرات، فراه، نمیروز، بادغیس، هرات، بغلان، لوگر و ننگرهار هشدار داده است که تا یک هفته امنیت شاهراه ها را تامین کند، در غیر آن این فرماندهان باید از وظیفه سبکدوش شوند.
او دستور داده است که امنیت ولسوالی های وردوج، وایگل، چپه دره، گیان، غورماچ، چرخ، کجکی، پساوند، دولینه، خروار، اندر، اجیرستان، کوفاب، اشکاشم و شیرزاد نیز هرچه زودتر تامین شود.:: موضوعات مرتبط: اخبار

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

حضرت آیت الله محسن اراکی دبیر کل مجمع تقریب مذاهب نیز بر مسئله امت واحده تاکید نمودند ،و مرحله نخست وحدت را اعتباری یا قانونی خواندند که وابسته به جغرافی خاصی است ،اما وحدت در شریعت یعنی دین مساوی با وحدت

سخنران بعدی حضرت آیت الله صالحی مدرس بود که وظیفه علما را بسیار حساس خواندند ،که دائم باید در صحنه های سیاسی حضور داشته باشند ، استاد حوزه های علمیه در ادامه سخنان خود ، افراطیت را ناشی از ناآگاهی از مفاهیم دینی بیان داشت ،ووظیفه علما دانست که باید در برابر هر گونه افراطیت ایستادگی نمایند و آن را  محکوم نمایند .

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
آیت الله العظمی مکارم شیرازی: من به آینده جهان اسلام امیدوارم و نقش نخبگان و علمای جهان اسلام را بر موضوع اعتدال و رسیدن به وحدت موثر می‌بینیم.
به گزارش خبرگزاری رسالت  اختتامیه همایش افغانستان؛اعتدال، همبستگی امت اسلامی و رسالت علماء صبح امروز با حضور بیش از ۱۵۰ نفر از شخصیت های برجسته علمی افغانستان و ایران برگزار شد.
این همایش با هدف انس، الفت و همبستگی بیشتر بخبه گان برجسته و علمای مذاهب افغانستان و ایران در سالن همایش های دفتر تبلیغات اسلامی مشهد مقدس برگزار گردیده بود.
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در اختتامیه این همایش با ابراز خشنودی از برگزاری چنین محافلی، گفت که موضوع این همایش بسیار مهم است و باید در این مسیر تلاش‌های بسیاری صورت گیرد.
ایشان افزودندکه باید به اعتدال در اعمال خود تکیه کنیم تا بتوانیم امت واحد و اعتدال در دین خود را در مقابل دشمن به همگان نشان دهیم و اسلام را از همیشه قوی‌تر کنیم.
آیت الله مکارم شیرازی افزودند:در موضوع اعتدال می‌توانیم از ابتدای آفرینش توجه پروردگار را ببنیم به این صورت که در عالم تکوین و آفرینش که عالم کبیر نیز نام دارد اعتدال سبب بقا و حیات موجودات و منظومه شمسی شده است.
ایشان بیان کردند: همچنین در عالم صغیر که بدن انسان است، اعتدال موادی که بدن انسان را تشکیل داده سبب حیات و بقای آن شده است و اگر کمترین کاهش یا افزایشی در یکی از این مواد بوجود آید انسان بیمار می‌شود.
آیت الله العظمی شیرازی با بیان اینکه تنها سبب حیات عالم صغیر و عالم کبیر اعتدال است، گفتند که تمامی اجزای عالم صغیر و کبیر با یک نسبت متعادل در کنار هم هستند که این نسبت باید در جهان اسلام نیز اتفاق بیفتد.
آیت الله مکارم شیرازی افزودند: همچنین عالم تکوین و تشریع هماهنگ با هم هستند و نمی‌شود میان دو فعل خداوند تضاد به وجود آید و فرمان خدا در دو عالم با هم در تعادل هستند.
ایشان با اشاره به آیه ۴۳ سوره بقره اظهار کردند: خداوند در قرآن خطاب به مسلمانان اعلام می‌کند قبله مسلمانان در حد وسط است و میان شرق و غرب قرار دارد در میان افراط‌ ها و تفریط‌ ها که در این راستا خط اعتدال در آن به وضوح دیده می‌شود.
مفسر برجسته قرآن کریم با اشاره به آیه۲۹ سوره اسراء که خطاب به پیغمبر اسلام (ص) است بیان کردند: خداوند متعال به پیامبر اسلام (ص) تاکید می‌کند حد اعتدال را در زندگی خود رعایت کند و در تمامی مسائل سخاوت را در راس امور خود قرار دهد و نه به د بخل بودن تن دهد و نه در اصراف غرق شود.
آیت الله مکارم شیرازی افزودند: سخاوت از نکات مهمی است که انسان‌ها باید در زندگی از آن بهر‌مند شوند که میان حدوسط دخیل بودن و اصراف قرار دارد.
ایشان افزودند: عبادت نیز باید در حد اعتدال قرار داشته باشد که در این راستا حتی در بحث‌های اخلاقی نیز اسراف سبب بوجود آمدن صفات بد در جامعه می‌شود.
آیت الله شیرازی تاکید نمودند که مسلمانان باید به اشتراکات میان خود تکیه کنند و نگذارند دشمن با تکیه به اختلافات آنان سبب دشمنی میان مسلمانان شود.
این مرجع تقلید افزودند که مسلمانان در بسیاری از اعمال و اعتقادات خود با هم مشترک هستند و تنها در برخی از فروع با هم تفاوت دارند که مشکلی بوجود نمی‌آید.
آیت الله مکارم شیرازی خاطر نشان کردند باید یک امت واحد در مقابل دشمن تشکیل دهیم که در مقابل حملات آنها بایستد و به اختلافاتی که آنان میان ما بوجود می‌آورند توجه نکند.
ایشان با تاکید بر اینکه باید به مشترکات میان مسلمان تکیه کنیم عنوان کردند: نیروهای دشمن دامن به غیر مشترکات مسلمانان می‌زنند.
این مرجع تقلید خاطر نشان کردند: هیچ زمانی مانند این زمان نبوده که اغلب کشورهای اسلامی شعله‌ور شده باشند. در کشورهای مصر، سوریه، عراق بخشی از افغانستان و پاکستان آتش روشن شده و دشمن مسلمانان را به جان هم انداخته است.
آیت الله مکارم گفتند: وهابیت تکوینی بلای امروزه جهان اسلام است که باید در این راستا اقدامات موثری در مقابل آنان صورت گیرد.
ایشان خاطر نشان کردند: از مشکلاتی که مانع وحدت میان مسلمانان است تهمت‌هایی است که به یکدیگر می‌زنند که مانع رشد و اعتدال میان آنان می‌شود.
استاد برجسته حوزه علمیه عنوان کردند: امیدوارم با برگزاری این همایش‌ها پرده‌های تیره و تار از تهمت‌ها کنار رود و با پیوستگی بیشتر علمای مسلمان بتوانیم در مقابل دشمنان بایستیم.
آیت الله  العظمی مکارم شیرازی گفتند: من به آینده جهان اسلام امیدوارم و نقش نخبگان و علمای جهان اسلام را بر موضوع اعتدال و رسیدن به وحدت موثر می‌بینیم و آینده خوشی را برای مسلمانان پیش‌بینی می‌کنم.

قابل ذکر است که در اخیر نیز قطع نامه ای از سوی نخبه گان و علماء حاضر در این همایش امضا گردید.
:: موضوعات مرتبط: اخبار

افغانستان نماد وحدت واقعی شیعه و سنی است
رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در بیان جایگاه افغانستان در ایجاد وحدت میان مسلمانان جهان گفت: نماد وحدت واقعی شیعه و سنی در افغانستان شکل گرفته است.
 حجت الاسلام نواب امروز در همایش «اعتدال، همبستگی و رسالت علماء» در سالن همایش‌های دفتر تبلیغات اسلامی مشهد بیان داشت: مردم افغانستان مردمی مظلوم و فوق والعاده‌ای هستند.
وی افزود: به استناد فرهنگ و تاریخ این کشور می‌توان افغانستان را مهد بزرگترین شعرا و و حکما مانند مولوی دانست.
رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب حضور حکما، شعرا و بزرگان افغانی را در طول تاریخ بی‌سابقه بیان کرد و گفت: این مردم در تحمل و مقاومت نیز بی‌مانند هستند؛ در آن زمان که کشور استرالیا در شرایط محیطی بسیار سختی بود این مردم افغانستان بودند که سوار بر کشتی توانستند آن را فتح کنند.
حجت الاسلام نواب علم، فرهنگ و مقاومت افغانستان را موجب نور افشانی این کشور در جهان دانست و بیان داشت: این مردم در ونکوور و هامبورگ حضور دارند و در مسجد امام علی(ع) در هامبورگ که آیت الله بهشتی آن را ساخت در روز عاشورا حضور پررنگ دارند.
وی از دلبستگی خود به افغانستان گفت و تصریح کرد: من دلبستگی شدیدی به روحانیون و طلاب افغانی دارم و افغانستان را نماد وحدت واقعی شیعه و سنی می‌دانم.
این استاد دانشگاه به شش راه‌کار در خصوص ایجاد وحدت میان شیعه و سنی اشاره کرد و افزود: برخی از تقریب سکولار می‌گویند؛ تقریبی که از زمان حسنی مبارک وجود داشت و شیعه و سنی در کنار هم زندگی می‌کردند.
نواب ادامه داد: در زمان مبارک در سفر‌هایی که به این کشور داشتم، کمتر مورد بی‌احترامی قرار می‌گرفتم؛ چراکه حکومت در آن زمان تصمیم گرفته بود برای حفظ خود شیعه و سنی را آرام نگاه دارند.

در تقریب پولاریسم حقیقت نزد هیچ کس نیست

وی از تقریب پولاریسم نام برد و بیان داشت: در این تقریب برخی از حقیقت در اینجاست و قسمتی را باید در جای دیگر جستجو کنیم، این تقریب می‌گوید حقیقت نزد هیچ‌کس نیست.
رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در ادامه به تقریب بر اساس اسلام بلامانع پرداخت و گفت: این تقریب می‌گوید اسلام بدون مذاهب، اسلام خوبی است و به نبود مذاهب در اسلام از زمان پیامبر اشاره می‌کند که با وجود مذاهب فراوان امروزی کاربردی ندارد.
حجت الاسلام نواب نظریه تقریب بر اساس تعهد و اجتهاد را چهارمین نوع تقریب دانست و تصریح کرد: در این تقریب می‌گوید باید مانند هر مجتهدی که دارای آرای خاص خود است، رفتار کنیم که این نیز اشتباه است و در آن نیز اختلاف نظر‌هایی وجود دارد.

اختلاف نظر عامل بسیاری از جنایات در جهان

وی اختلاف نظر را عامل بسیاری از جنایات در جهان دانست و بیان داشت: اختلاف نظر بر سر آراء متفاوت موجب کشتار و قتل عام می‌شود که روی کار آمدن تکفیری‌ها به این دلیل است.
رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب پنجمین تقریب را بر اساس ضرورت دانست و گفت: اینکه ضرورت ایجاد کند برای حفظ منافع خود در برابر دشمن مشترک کوتاه بیاییم این تقریب نیز نادرست است.
حجت الاسلام نواب زیباترین نوع تقریب را تقریب قرآنی دانست و بیان داشت: پسندیده‌ترین شیوه در تقریب، تقریب قرآنی است، امت واحده اصلی قرآنی است، نه مقطعی، نه کوتاه مدت و نه تاکتیکی است و امت واحده سومین عنصر با ارزش در میان مسلمانان و امت اسلامی است.
به نقل از خبرگزاری دانشجو، وی محور مشترک میان مسلمانان جهان را پس از اهل بیت و قرآن، امت محمد رسول الله دانست و بیان داشت: آنچه را که ما مبنای وحدت اسلامی می‌دانیم اصل قرآنی امت واحده است که بر همین مبنا باید تقریب، انسجام، اتحاد و هماهنگی در میان مسلمان‌های منطقه شکل بگیرد:: موضوعات مرتبط: اخبار

به گزارش خبرنگار رسالت حامد کرزی، «محمد الوکو» دادستان کل افغانستان را که بدون موافقت دولت با مذاکره کنندگان طالبان دیدار کرده بود برکنار کرد.
یک مقام مسئول نزدیک به دولت، این مطلب را امروز دوشنبه اعلام کرد و افزود محمد الوکو که از سال 2008 به عنوان دادستان کل(لوی سارنوال) افغانستان فعالیت می کند بدون این که کابل را مطلع نماید در دبی با مذاکره کنندگان طالبان دیدار کرده بود.

گفته می شود که سند برکناری وی تا کنون از سوی رییس جمهورامضا نشده است.
این در حالی است که چند روز پیش، حبیب الله فوزی از اعضای شورای عالی صلح اعلام کرد مذاکرات کابل و طالبان احتمال دارد در ترکیه و عربستان سعودی برگزار شود.
وی احتمال برگزاری این مذاکرات را در قطر رد کرد،‌ خبری که ماه ژوئن اعلام شده بود:: موضوعات مرتبط: اخبار

امت های اسلامی باید تکفیر، ترور، خشونت، تندروی و تعصب های جاهلانه را در میان امت های خود کنار بگذارند و راه اعتدال و همبستگی را بپیمایند.
 اولین روز از همایش افغانستان؛اعتدال، همبستگی امت اسلامی و رسالت علماء صبح امروز با حضور بیش از ۱۵۰ نفر از شخصیت های برجسته علمی افغانستان و ایران برگزار شد.
این همایش با هدف انس، الفت و همبستگی بیشتر علمای مذاهب افغانستان در سالن همایش های دفتر تبلیغات اسلامی مشهد مقدس برگزار شد.
 آیت الله حجت در این همایش با اشاره به کلمه اعتدال، گفت که تا همبستگی میان علماء شیعه و سنی نباشد اعتدال به وجود نخواهد آمد.
وی افزود: این علماء هستند که با همبستگی خودشان می توانند، اعتدال را در میان مردم به وجود بیاورند و یا اینکه با افراط و تفریط آن را از بین ببرند.
وی  بیان داشت چرا که پیامبر اسلام (ص) اختلاف را مایه رحمت دانسته است.
این عالم دینی افزود که اختلاف باعث پیشرفت اسلام می شود، البته معنای اختلاف این نیست که با تعصب به سر و کله همدیگر بزنیم، بلکه باید با منطق و تحقیق بیشتر مبانی خودمان را ثابت نماییم.
آیت الله حجت، تکفیر را یکی از چالش های فراروی اخوت اسلامی دانست و افزود که اخیرا فتواهای تکفیر، ترور، خشونت، تندروی و تعصب های جاهلانه در میان امت اسلامی داده می شود که می تواند همبستگی و اعتدال را از بین ببرد.
وی در تکمیل مطلب فوق گفت که اختلافات جزئی میان شیعه و سنی از قدیم بوده و دشمن هم با دامن زدن به این اختلافات باعث صدور فتواهایی همچون تکفیر می شوند و این همان چیزی است که بیگانگان می خواهند.
وی افزود که هدف دشمن، ترساندن مردم غیر مسلمان از مسلمانان است و با صادر شدن این فتواها از سوی بعضی علماء، دشمن به هدف خودش می رسد.
آیت حجت  با بیان اینکه ما باید دشمن را بشناسیم و برنامه هایش را خنثی کنیم، گفت که این وظیفه شما علماء است که اختلافات را میان مردم نکشانید و ملت را آگاه سازید.
قابل ذکر است که اختتیامیه همایش افغانستان؛ اعتدال، همبستگی امت اسلامی و رسالت علماء، فردا با سخنرانی حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ( مد ظله) به پایان خواهد رسید. رئیس دفتر مقام معظم رهبری شناسایی نقشه های استعمار، پرهیز از هرگونه اختلاف، فتوای غیر منطقی و احساس مسئولیت نسبت به اتفاقات دنیای اسلامی، رسالت امروز علماء می باشد.
 در اولین روز از همایش افغانستان؛ اعتدال، همبستگی امت اسلامی و رسالت علماء که صبح امروز در سالن همایش های تبلیغات اسلامی مشهد برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی؛ رئیس دفتر دهبری( مد ظله) گفت: وحدت و همبستگی جزء ضروریات جامعه مسلمین است.
وی افزود که در شرایط فعلی با توجه به جو حاکم بر کشورهای مختلف اسلامی، هر روز خبرهای وحشتناکی از سرگذشت مسلمانان از کنار و گوشه جهان به گوش می رسد.
وی افزود: وضعیت حاکم بر مسلمانان مصر و اوضاع جاری در آن و این قتل عام، لکه ننگی بر صفحه تاریخ نیروهای مسلح این کشور خواهد بود.
حجت الاسلام محمدی اظهار داشت: آنچه برای غرب مهم است و سرفصل همه فعالیت های او در خاورمیانه محسوب می شود تأمین حکومت جعلی اسرائیل است و بس.
وی خطاب به علمای افغانستان گفت که رسالت امروز ما این است که نقشه های استعمار را بشناسیم و مراقب باشیم از هرگونه اختلاف، فتوای غیر منطقی و هرگونه بی تفاوتی نسبت به اتفاقات دنیای اسلام پرهیز کنیم.
همچنین داکتر محسن قمی؛ معاون بین الملل دفتر امام خامنه ای در این همایش با اشاره به زوال دوران حاکمیت غرب در جهان گفت: آینده جدیدی برای بشر در حال رغم خوردن است و در این شرایط حساس هر کسی که غفلت کند شکست خواهد خورد.
حجت الاسلام والمسلمین قمی اضافه کرد: پر رنگ ترین گزینه در بین نامزدهای سلطه بر جهان فراروی بشر، طبق پیش بینی کارشناسان اسلام است.
وی افزود که کارشناسان جمعیت انبوه و اراضی وسیع تحت لوای اسلام، در اختیار داشتن ۷۰ درصد ذخایر ارضی جهان، موقعیت استراتژیک و ژئوپلیتیک مطلوب و خیل عظیم انسانی متعهد، اندیشمند و کارآمد را مهمترین علل این برتری می دانند و نشان می دهد که اسلام نه تنها همه ابزار مدیریت جهان را در اختیار دارد بلکه هیچ کمبودی در این زمینه ندارد.
وی یادآور شد: اگر همه قدرت های اسلامی دست به دست هم بدهند، آینده جهان از آن اسلام است و تنها چالش پیش رو در این زمینه مسئله تفرقه و دو دستگی است و دشمن این چالش را به درستی شناخته است و به هر بهانه ای در حال دامن زدن به این اختلافات است.
محسن قمی در ادامه با بیان اینکه کشور افغانستان در آینده نقش مهمی در جهان اسلام خواهد داشت، گفت که هوش و استعداد، روحیه جهادی، متدین بودن مردم افغانستان بر این مهم تاکید دارد.
وی با اشاره به خدمات جمهوری اسلامی ایران طی سه دهه به مهاجرین افغانستانی گفت که هم اکنون 350 هزار دانش آموز در این کشور مشغول به تحصیل هستند.
معاون بین الملل دفتر امام خامنه ای در پایان خاطر نشان کرد: حفظ وحدت، محکوم کردن اقدامات تروریستی را در هر جای جهان اسلام و علیه هر مذهب اسلامی توسط علمای اسلام، شناخت اولویت های جهان اسلام نظیر قدس، تبیین فتاوای علمای اسلام در خصوص مقدسات، مقابله با تکفیر، و حرمت مال و جان انسان ها برای عوام مهمترین عوامل پیروزی امت اسلامی در سطح بین الملل است.


وزارت امور خارجه کشور امروز(یکشنبه 27 اسد) اعلام کرد که حکومت افغانستان مخالف هرگونه نشست ائتلاف و احزاب سیاسی، در خارج از کشور است.

مقام های این وزارت می گویند که بهتراست تمامی نشست های احزاب سیاسی مربوط به افغانستان در داخل کشور برگزار شود.

موسی زی، از تمام ائتلاف ها و احزاب سیاسی مخالف دولت خواست که از این پس نشست های سیاسی خود را در داخل کشور برگزار و نیز مهمانان خارجی شانرا به افغانستان دعوت کنند.

به گزارش خبرنگار رسالت موسی زی، از تمام ائتلاف ها و احزاب سیاسی مخالف دولت خواست که از این پس نشست های سیاسی خود را در داخل کشور برگزار و نیز مهمانان خارجی شانرا به افغانستان دعوت کنند.

جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه کشور گفت: "شرایط هرگونه نشست در کابل و برخی ولایات کشور مساعد است، خیلی نشست های بزرگ بین المللی در کابل و هرات برگزار شده، بناً نیاز نیست که احزاب سیاسی ما خارج از کشور جلسه دایر کنند."
او، می گوید که ائتلاف و احزاب سیاسی افغانستان تلاش کنند، نشست های کوچک و بزرگ خود را در داخل برگزار کنند؛ چون این به نفع کشور است.
موسی زی، همچنان از تمام ائتلاف ها و احزاب سیاسی مخالف دولت خواست که از این پس نشست های سیاسی خود را در داخل کشور برگزار و نیز مهمانان خارجی شانرا به افغانستان دعوت کنند.
سخنگوی وزارت خارجه کشور مشخصاً از کدام حزب یا ائتلاف سیاسی نام نبرد اما انتقاد او بطور غیر مستقیم به نشست دیروزی اپوزیسیون حکومت (جبهه ملی) در مونیخ آلمان بود.
 جبهه ملی و برخی سران احزاب و ائتلاف های سیاسی دیگر کشورروز گذشته (شنبه) نشستی را به منظور بررسی چالش های انتخابات پیشرو در آلمان برگزار کردند.
در این نشست، احمد ضیا مسعود، امرالله صالح، فیض الله زکی با حضور برخی نمایندگان سیاسی کشورهای اروپایی، پیرامون چالش های انتخابات آینده افغانستان بحث کردند.
با این حال، جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه از برگزاری نشست های سیاسی در خارج از کشور انتقاد کرد و گفت: "خوب خواهد بود که تمام نشست های سیاسی احزاب با حضور رسانه ها و نهادهای مدنی در کابل و یا سایر ولایت های کشور برگزار شود."
آقای موسی زی تاکید کرد، زمینه هرگونه نشست و جلسات سیاسی در داخل کشور مساعد است.
جنجال بر سر تغییر نظام پارلمانی
سران جبهه ملی و برخی ائتلاف های سیاسی دیگر افغانستان از دوسال به این طرف تلاش دارند که نظام ریاستی را به پارلمانی تغییر دهند.

احمد ضیاه مسعود، رهبر جبهه ملی افغانستان در نشست دیروز در مونیخ آلمان، بار دیگر تاکید کرد که مردم افغانستان با نظام کنونی دچار مشکلات زیاد شده است.

او می گوید که نظام ریاستی باید به نظام پارلمانی تغییر داده شود.
با این حال، وزارت خارجه کشور می گوید که مردم افغانستان از نظام فعلی حمایت می کند و این نظام به درخواست احزاب تغییر نخواهد کرد.
جانان موسی زی، سخنگوی این وزارت گفت: "اینکه نظام سیاسی افغانستان تغییر کند یانه تصمیم خود مردم افغانستان است."
موسی زی تاکید کرد، اگر نظام سیاسی کشور تغییر کند، این تغییر در یک مکانیزیم قانونی صورت خواهد گرفت.
بحث و گفتگوها روی تغییر نظام سیاسی ریاستی به پارلمانی از گذشته تا حال جنجال بر انگیز بوده است.
پیشتر، رییس جمهور کرزی نیز گفته بود که افغانستان آزمایشگاه نظام های سیاسی نیست و نظام این کشور تغییر نخواهد کرد 

همایش افغانستان؛ اعتدال، همبستگی امت اسلامی و رسالت علماء با حضور شخصیت های برجسته علمی و حوزوی افغانستان در مشهد مقدس برگزار گردید.
 در راستای پرداختن به نقش علمای جهان اسلام در هدایت بیداری اسلامی، همایش «افغانستان؛ اعتدال، همبستگی امت اسلامی و رسالت علماء» با حضور بیش از پنجاه تن از شخصیت های برجسته علمی از افغانستان در مشهد مقدس برگزار گردید.
این همایش علمی با محورهای مفهوم شناسی و مبانی، فرصت ها و چالش ها و راهکارهای اعتدال و همبستگی امت اسلامی باحضور علماء افغانستان و جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید.
همایش افغانستان؛ اعتدال، همبستگی اسلامی به همت نمایندگی جامعه المصطفی در افغانستان برگزار گردیده و شخصیت های علمی، حوزوی و اندیشمندان برجسته کشورمان در این همایش حضور دارند.
این همایش روزهای یک شنبه و دو شنبه ۲۷ و ۲۸ اسد در سالن همایش های دفتر تبلیغات اسلامی مشهد مقدس ادامه خواهد داشت.
لازم به ذکر است که این همایش در دوشیفت صبح از ساعت ۸/۳۰ الی ۱۲ و بعد از ظهر از ساعت ۴ الی ۷ عصر برگزار می شود.
در این همایش علاوه بر افرادی از پارلمان، شورای اخوت اسلامی، شورای عالی صلح افغانستان، شخصیت هایی همچون
حضرت آیت الله اعرافی، رئیس جامعۀ المصطفی(ص)، حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر و حجت الاسلام و المسلمین قمی، معاون بین الملل دفترمقام معظم رهبری  ( مد ظله) حضور داشتند.
آیت الله اعرافی در افتتاحیه این همایش گفت که امروز دو جریان در جهان فعالیت دارند، یکی امریکا و صهیونیزم بین الملل که بدنبال از بین بردن فرهنگ اسلامی هستند و یکی دیگر جریان اسلامگرا می باشد.
وی افزود که جریان بیداری اسلامی و اسلامگرا که در مقابل امریکا و صهیونیزم بین الملل قرار گرفته، هدفش نابودی این اردوگاه باطل و زورمند می باشد.
وی در ادمه صحبت هایش افغانستان را پاره ای از امت اسلامی دانست و افزود که این کشور یک الگوی بزرگ در بین مذاهب است و با تشکیل شورای اخوت اسلامی جایگاه افغانستان در میان امت اسلامی بلند تر گردیده است.
آیت الله اعرافی گفت: با اینکه افغانستان عزیز مرتبه رفیعی دارد؛ اما جایگاه دشمنان است و برکسی هم پوشیده نیست که اختلافات میان شیعه و سنی از سوی بیگانگان دامن زده می شود.
وی خطاب به علماء افغانستان گفت که شما ها بیدار باشید و هوشیار و اختلافات را کنار بگذارید و راه اعتدال را در پیش بگیرید؛ چرا که ما نتیجه این اختلافات را در مصر و بعضی از کشور های دیگر، شاهدیم.

لازم به ذکر است که هریک از شخصیت های افغانستان شیعه و سنی در این همایش نظرات خودشان را در محور های مفهوم شناسی و مبانی اعتدال و همبستگی امت اسلامی، اهمیت تقریب مذاهب اسلامی و همبستگی امت اسلام در قرآن و سنت، بازخوانی عملکرد علمای گذشته و معاصر افغانستان در تقویت همبستگی اسلامی، نقش علماء در فرایند ملت سازی در افغانستان و غیره بیان می کنند.
:: موضوعات مرتبط: شورای اخوت


 (همایش اعتدال و همبستگی امت اسلامی و رسالت علما) توسط نمایندگی جامعه المصطفی العالمیه در افغانستان به مدت سه روز از تاریخ 27تا 29 اسد  در جمهوری اسلامی ایران شهر مشهد مقدس ، جوار بارگاه امام هشتم حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) برگزار می گردد . جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای استاد محامی ریاست نمایندگی جامعه المصطفی العالمیه در افغانستان در باب ضرورت همایش  درگفتگوی با خبرگزاری رسالت فرمودند:

بدون تردید اعتدال مدارای اسلامی نقش کلیدی در همبستگی مسلمانان و تثبیت آموزه های جاودانه دین مبین اسلام داشته است. چنانکه در قران و سنت نبوی، میانه روی ، اعتدال، امت وسط و امت واحده بودن از صفات برجسته و ویژگی های مهم جامعه اسلامی بر شمرده شده است. در مقابل قرائت های تندروانه از آموزه های اسلامی و رفتارهای افراطی و تفریطی با روح کلی اسلام عزیز بیگانه بوده و موجب اختلاف و تفرقه گشته وکرامت امت واحده اسلامی را نشانه رفته است.

 از این رو، جامعه المصطفی العالمیه به عنوان نهاد علمی، دینی و بین المللی، با توجه به اوضاع کنونی جهان و رسالت علمای اسلام همایش عملی(اعتدال، همبستگی امت اسلامی و رسالت علما) را در راستای نهادینه سازی فرهنگ اعتدال  وگسترش همبستگی امت اسلامی از فردا یکشنبه بر گزارمی نمایدو تا دو روز ادامه پیدا می کند .

محور های مهم همایش فردا عبارتند از :

 1:مفهوم شناسی و مبانی اعتدال و همبستگی امت اسلامی .

2: فرصت و چالش ها ی اعتدال و همبستگی امت اسلامی.

3: راهکارهای اعتدال  و همبستگی امت اسلامی

 4 - جایگاه اعتدال در عقیده، اخلاق  ،عمل و پرهیز از افراط  وتفریط در همبستگی اسلامی .

5 - امت وسط و رسالت علما در تبیین شاخصه های آن.

6 - اهمیت تقریب مذاهب اسلامی و همبستگی امت اسلام در قرآن و سنت.

7 - بازخوانی عملکرد علمای گذشته و معاصر افغانستان در تقویت همبستگی اسلامی.

8 -  جایگاه علما در تقویت ،حسن همجواری کشورهای اسلامی.

9 - نقش علما در فرایند ملت سازی در افغانستان.  

نماینده محترم جامعه المصطفی العالمیه در افغانستان در خاتمه با اظهار امیدواری از نتایج پر بار این همایش، نقش علما را بسیار سازنده خواند ، و تاکید نمود که علمائ افغانستان با ایثار و فداکاری  ،توانمندیهای ارزشمندی را از خود بجا گذاشته اند .:: موضوعات مرتبط: شورای علما

برخی از رهبران احزاب سیاسی مخالف حکومت افغانستان در نشست دو روزه در جرمنی شرکت می کنند.
در این نشست "نظام متمرکز و پارلمانی" افغانستان مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
به گزارش آوا ، بحث روی نظام پارلمانی، حکومت متمرکز، پروسه‎ی صلح افغانستان و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، از برنامه های اصلی این نشست به شمار می رود.
این نشست از روز شنبه به ابتکار افغانستانی های مقیم جرمنی و سازمان های غیر دولتی اروپایی به مدت دو روز راه اندازی شده است.
سردار محمد رحیمی؛ سخنگوی جبهه ملی در گفتگو با رادیو آزادی گفت که در این نشست احمد ضیاء مسعود رهبر جبهه ملی، امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی و یک عضو بلند پایه این جبهه، فیض الله ذکی معاون جنبش ملی و محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی اشتراک می کنند.
وی با بیان اینکه « اجندای این نشست برای جبهه ملی بسیار مطلوب است» گفت: نشست مونیخ به طور دوره ای و با هدف بحث در رابطه با مسایل مهم افغانستان به خصوص چگونگی انتخاب نظام کشور در آینده راه اندازی شده است.
به گفته‎ی وی، در این نشست کارشناسان مسایل سیاسی امریکا، بریتانیا، ایران، پاکستان، هند و برخی از کشورهای دیگر حضور دارند.
جبهه‎ی ملی یکی از دو احزاب سیاسی فعال در افغانستان است که خواهان تغییر نظام ریاست جمهوری به نظام متمرکز و یا پارلمانی شده است.
هر چند اعضای این حزب اظهارات مبنی بر اینکه جبهه ملی خواهان نظامی فدرالی است را رد می کنند، اما تاکید دارند که باید والیان بر اساس انتخابات تعیین شوند.
سال گذشته نیز نشست مشابه ای با اشتراک برخی از سناتوران امریکایی و نمایندگان برخی از احزاب سیاسی که خواهان نظام متمرکز اند در شهر برلین جرمنی برگزار شد.
هر چند حکومت افغانستان تاکنون در ارتباط با نشست مونیخ اظهار نظری نکرده، اما با برگزاری نشست برلین به شدت مخالفت کرده و راه اندازی همچو نشست هایی را مداخله‏ی غرب در امور کشور تلقی نموده است.
از سوی دیگر، حزب حق و عدالت می گوید که در این نشست حنیف اتمر رهبر این حزب نیز دعوت شده است.
معاون حزب حق و عدالت گفت که "اتمر" با توجه به مشغله های کاری بسیار در این نشست شرکت نکرده و بطور غیر مستقیم در این نشست از کابل اشتراک می کند.
هر چند آقای مرستیال برگزاری این گونه نشست ها را به نحوه به منفعت افغانستان می داند، اما تاکید دارد که تغییر نظام، بستگی به نطر مردم کشور دارد.
پیش از این رییس جمهور کرزی ابراز نگرانی کرده است که برخی از کشور ها به شمول پاکستان در تلاش ایجاد نظام ملک الطوایفی در افغانستان اند.
حتی برخی از مقام های حکومت این کشور گفته اند که ممکن درعقب تلاش ها برای ایجاد این نظام، برنامه تجزیه افغانستان باشد.اما احزاب سیاسی مخالف حکومت این گونه نظریات را رد کرده، گفته اند که آنان تلاش دارند تا با روی کار آوردن نظام متمرکز، صلاحیت های والیان را افزایش دهند.:: موضوعات مرتبط: اخبار
آیت الله العظمی سید علی سیستانی و جمعی از خطبای جمعه عراق با انتقاد از مسئولین امنیتی عراق، از اوضاع امنیتی به شدت انتقاد کردند و خواستار برخورد مردم و مجامع بین المللی با دولت مالکی شدند.

آیت الله العظمی سید علی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان از شانه خالی کردن رهبران امنیتی عراق از مسئولیت‌هایشان در کشور به شدت انتقاد کرد.

عبدالمهدی کربلایی، نماینده آیت الله سیستانی اعلام کرد: مقامات امنیتی عراق قادر به اعتراف به گناهانشان در اوضاع امنیتی نامطلوب کنونی نیستند، اما مسئولی که نمی‌خواهد به اشتباهات خود اعتراف کند و به همین دلیل باج می‌دهد به‌زودی به خاطر این کارش ضرر خواهد کرد و بداند که حقایق دیر یا زود برای مردم آشکار خواهد شد.

همچنین جمعی از خطیبان جمعه عراق ضمن دعوت برای "انتفاضه" علیه دولت المالکی، از سازمان‌ همکاری اسلامی، اتحادیه عرب و سایر سازمان‌های بین‌المللی خواستند عضویت عراق در این سازمان‌ها را به حالت تعلیق درآورند.

خطیب جمعه فلوجه نیز، نوری المالکی را به ارتکاب جنایت‌ علیه ساکنان بغداد متهم کرده گفت: انجام چنین جنایاتی هدفش ممانعت از اجرایی کردن خواسته‌های مخالفان دولت است. خطیب جمعه فلوجه علاوه بر این از سکوت اعضای پارلمان نسبت به اقدامات المالکی به شدت انتقاد کرد.

این در حالی است که نخست وزیر عراق بیش از یک هفته است که طرح امنیتی شدیدی را در بغداد و برخی از استان‌های این کشور به اجرا گذاشته است.

به نقل از روزنامه اماراتی الخلیج، خطیب جمعه شهر الرمادی در خطبه روز جمعه از سازمان همکاری اسلامی،‌ اتحادیه عرب و سایر سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی این درخواست را مطرح و تاکید کرد که این امر خواسته برخی دیگر از روحانیون عراق نیز هست.

وی در این خصوص گفت: درخواست ما از سازمان‌های بین‌المللی به این خاطر است که عراق را از نابودی به دست دولت نجات دهیم.

خطیب جمعه سامراء نیز ضمن درخواست برای «انتفاضه» علیه دولت نوری المالکی، نخست‌وزیر عراق، از عملکرد دولت این کشور به شدت انتقاد کرد.

وی همچنین خواهان به وجود آمدن یک فرماندهی قوی از سوی اهل سنت برای آغاز انتفاضه علیه دولت شد.

علاوه بر این، قرار است روز سه‌شنبه با حضور نمایندگان شش استان عراق نشستی در سامراء با هدف بررسی نقشه راه و طرح تشکیل جبهه‌ای واحد برای اهل سنت جهت خروج از بحران موجود برگزار شود.:: موضوعات مرتبط: اخبار
 
موضوعات
آرشیو مطالب
امكانات جانبي